تکفام طب
تکفام طب

انواع زگیل و روش درمان آن

زگیل، موضوعی است که ممکن است شما به آن دچار شده باشید و به دنبال راه حل‌هایی برای درمان آن باشید یا بخواهید از بروز آن، جلوگیری نمایید. ابتدا شما باید بدانید انواع زگیل کدام است سپس سراغ درمان آن بروید. این مقاله توسط شرکت تکفام طب، نوشته شده است.

در این مقاله، تمامی راه‌های درمان و انواع زگیل را توضیح داده‌ایم.

زگیل چیست؟

زگیل چیست؟ زگیل، به برآمدگی‌های پوست که توسط ویروس پاپیلومای انسانی به وجود آمده است، گفته می‌شود. زگیل یکی از قدیمی‌ترین عارضه پوستی هست که به طور کلی، راه قطعی برای پیشگیری از ابتلا به آن، وجود ندارد.

زگیل به طور کلی، عارضا خطرناکی نیست اما می‌تواند نارحت کننده، مسری و شرم آور باشد. همچنین برخی از آن‌ها، ممکن است مقداری دردناک نیز باشند. شاید بگویید چند نوع زگیل وجود دارد؟ به طور کلی، 5 نوع وجود دارد که ممکن است با ظاهرهای مختلف در هر نقطه از بدن، به وجود آیند.

انواع زگیل

انواع زگیل را اگر بشناسید، بهتر می‌توانید نسبت به درمان آن اقدام نمایید. پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا تمامی 5 نوع آن را به طور کامل برایتان شرح دهیم. انواع زگیل عبارت است از:

زگیل رایج

زگیل رایج به طور کلی بر روی زانو، در پشت انگشت‌های دست و پا و یا نواحی دیگر به وجود می‌آید. معمولا به شکل گل کلم، رنگی خاکستری، ظاهری ضخیم و بد شکل دارند. اندازه این نوع زگیل، بین1 میلی متر تا 1 سانتی متر هست.

زگیل رایج، معمولا دردناک و خطرناک نیستند، به صورت تنهایی یا گروهی ظاهر می‌شوند و می‌توانند خود به خود، درمان شوند. توجه داشته باشید که زگیل‌ها، توانایی پخش شدن در نقاط مختلف بدن شما را با تماس پوست دارند.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی، برای بانوان می‌تواند منجر به بروز سرطان دهانه رحم شود. پس اگر به زگیل تناسلی دچار شده‌اید و یا احساس می‌کنید در معرض ایجاد آن قرار گرفته‌اید، هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

زگیل فیلیفرم

زگیل فیلیفرم، زگیل‌های رشته‌ای هستند که در اطراف بینی و دهان و گاها در اطراف گردن، روی پلک و زیر چانه به وجود می‌آیند. این نوع زگیل، مسری هست و قابلیت سرایت به نقاط دیگر را دارد.

زگیل فیلیفرم، رنگ پوست شما هستند و معمولا درد ندارند مگر اینکه در ناحیه حساس باشند. این زگیل، به صورت رشته‌های نازک از پوست بیرون می‌زنند و به شکل برچسب پوستی و یا فلپ، ایجاد می‌شوند.

زگیل Periungual

زگیل periungual، معمولا دردناک است و در اطراف و زیر ناخن‌های دست و پا به وجود می‌آیند. این نوع زگیل، از اندازه کوچک شروع و به مرور، بزرگ‌تر می‌شوند و احتمال سرایت به سایر نواحی را نیز دارا است.

علائم این زگیل، شکافته شدن پوست اطراف ناخن، احساس درد حین رشد، داشتن ظاهری خشن و شبیه به گل کلم است. زگیل Periungual، یک بافت خشن است که ممکن است ظاهر ناخن و کوتیکول شما را تحت تاثیر قرار دهد.

سخن پایانی

با توجه به مطالب ذکر شده، حال می‌دانید که انواع زگیل‌ها و راه حل‌های درمان آن چیست. فراموش نکنید که در صورت بروز چنین عارضا پوستی، به پزشک متخصص نیز مراجعه نمایید.

زگیل

انواع زگیل و روش‌های درمان آن

زگیل چیست؟ در این مقاله به بررسی انواع زگیل ها، تمامی علائم بروز آن و راه های درمان آن پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر، وارد شوید.

enemad-logo